You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Google zpoplatnil API Maps

Pokud jste v poslední době na svém webu zaznamenali nefunkční Google mapu, je to způsobeno tím, že Google od 11. 6. 2018 změnil svůj business model poskytování mapového obsahu na částečně zpoplatněný. Zpoplatnění se týká služeb a aplikací, které využívají API Google Maps, které mají vygenerován API Key a pomocí něj přistupují k mapovému obsahu.

Ze stejného důvodu nyní nejsou nebo v budoucnosti nebudou řádně zobrazované Google mapy v systému PSoIT, který API key využívá.

Jaké je řešení?

Možné řešení jsou dvě:

  1. První možnost je aktivovat si free trial verzi Google Maps Key. Po aktivaci s největší pravděpodobností nebudete nejméně rok nic platit. Google dává každému uživateli volný kredit v hodnotě $300. Pro aktivaci free trial načítání map přes API je nutné dát Googlu své platební údaje (platební kartu). Google garantuje, že po zkušební 12 měsíční době nedojde automaticky k placení. Google chce vaši platební kartu, aby se ujistil, že nejste robot. Nebudete účtovaný, dokud neprovedete manuální upgrade na placený účet. Podrobnosti o podmínkách používaní najdete na usage and billing. Free limit popisuje tabulka.
  2. Druhá a podle nás perspektivnější možnost je přejít na modul mapy.cz pro redakční systém PSoIT, který jsme pro náš redakční systém vytvořili. Tato varianta používá zdarma mapy.cz rovněž v technologii API. Modul je třeba jednorázově objednat za 770 Kč. V ceně je také instalace a zprovoznění modulu.

Pokud máte zájem o variantu 1. a dodáte funkční API key, vložím ho bezplatně na Vašem webu. Návod na aktivaci je zde.

Pokud máte zájem o variantu 2. modul mapy.cz, zašlete prosím objednávku.