You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Návod na zálohování webu nebo eshopu

Vytváření a ukládání záloh je pro majitele webových stránek a e-shopů zásadním procesem. Zálohy jsou často přehlíženy, ale jsou velmi důležité. Tento návod ukazuje, jak vytvořit zálohu webových stránek a databází.

Než začnete, musíte znát své přihlašovací údaje do FTP účtu a přihlašovací údaje do databáze.

Zálohování webového obsahu přes FTP

K vytvoření zálohy je nutný FTP klient. Doporučujeme používat klienta FTP WinSCP nebo FileZilla, ale můžete použít jakýkoli software FTP, který vám vyhovuje. Následující kroky vás provedou připojením pomocí WinSCP.

 1. Stáhněte, nainstalujte a spusťte program FTP WinSCP. Rozhraní vyberte commander.
 2. Poznámka: Při instalaci jakéhokoli softwaru si pozorně přečtěte instalační pokyny. Některé programy jsou dodávány s freewarem, který nemusí být bezpečný.

 3. Vytvořte Nové místo
 4. Protokol zvolte FTP
 5. Zkontrolujte/změňte číslo portu 21.
 6. Poznámka: Tím zvolíte protokol FTP. Pokud vám správce nebo poskytovatel webhostingu doporučuje jiný protokol/port respektujte to.

 7. Šifrování nastavte na TLS/SSL explicitní.
 8. Do pole Hostitel napište adresu serveru
 9. Do pole Uživatelské jméno zadejte své uživatelské jméno pro FTP.
 10. Do pole Heslo zadejte své heslo FTP.
 11. Uložte nastavení.
 12. Klikněte na Přihlásit. Pokud se nepřipojíte, zkuste pole Šifrování nastavit Bez šifrování.
 13. V centru WinSCP jsou dva panely, levý panel představuje soubory na vašem počítači, pravý panel představuje soubory na vašem webhostingovém serveru.
 14. Chcete-li zálohovat soubory, vyberte v pravém panelu složku s názvem web nebo www (podle toho kde je kořen webhostingu) a cely tento adresář překopírujte do levého panelu.
 15. Poznámka: pro snadné použití se doporučuje vytvořit na místním počítači novou složku, do které bude váš web uložen. Tuto složku lze poté zkopírovat na disk CD, USB, DVD nebo externí pevný disk, aby bylo možné bezpečně uchovávat. Pozor, nenechávejte bez dozoru, v úložišti jsou i hesla.

  Výrazně varujeme: Nezaměňte směr kopírování, ani nezasahujte do pravého panelu, jinak smažete nebo přepíšete aktivní obsah.

Zálohování databáze

Pokud zálohujete webovou aplikaci, jako je Opencart nebo systém PSoIT, je váš web propojen s databází. Databázi je třeba zálohovat samostatně, protože není uložena na stejném místě jako soubory webových stránek.

 1. Nejprve je potřeba uživatelské jméno databáze, heslo a jméno hostitele. Pokud si nejste jisti, připojte se pomocí FTP dle návodu výše a vyhledejte konfigurační soubor svých webových stránek.
  • OpenCart je najdete v souboru config.php
  • V systému PSoIT najdete v souboru setup.php

  Poznamenejte si tyto podrobnosti, budou potřeba později.

  Pozor na únik dat!

 2. Přejděte na stránku, která je známá jako phpmyadmin, https://phpmyadmin.relaxhosting.cz/ (Relaxhosting), https://pma.wedos.net/ (Wedos) nebo na jinou adresu, kterou Vám poskytl Váš správce nebo poskytovatel webhostingu.
 3. Přihlaste se pomocí Uživatelského jména, Hesla alternativně  Jména hostitele získanými výše.
 4. Vyberte databázi, jejíž název jste získali výše.
 5. Klikněte na Exportovat a poté Provést.
 6. Budete požádáni o umístění stahovaného souboru a jeho uložení na místo ve vašem počítači, to provedete a potvrdíte.
 7. Výrazně varujeme: Pokud nemáte zkušenosti s prací v databázi, nepouštějte se do jiných operací v databázi než je zde uvedeno.